Du er her: Forside aktuelt Skal kunst være en gave? Kunstneraksjon på Torgallmenningen (Pressemelding)
Navigasjon
 

Skal kunst være en gave? Kunstneraksjon på Torgallmenningen (Pressemelding)

Kunstneraksjon på Torgallmenningen, Bergen, lørdag 22. november kl. 11

 

Billedkunstner Rita Marhaug vil førstkommende lørdag holde en performance der 1000 kronestykker legges ut over Torgallmenningen. Hun reagerer på at 1000-kronesedlene portretterer Munch mens kunstneryrket forblir et lavtlønnsyrke. Dette skjer som en del av en kunstneraksjon som setter fokus på kontrasten mellom den verdien kunst og kultur tilskrives og de kårene kunstnerne arbeider under. Kunstnerne vil samtidig dele ut inntil 1000 bærenett med et kunsttrykk og teksten ”Skal vi få vår lønn i himmelen?”

 

Kunstnernes arbeidsvilkår er i sommer dokumentert gjennom en inntekts- og arbeidsundersøkelse. Her påvises det at kunstnerne taper i forhold til andre yrkesgrupper. Særlig peker de visuelle kunstnerne seg ut med kombinasjonen høy utdannelse og lav inntekt. Billedkunstnere hadde i 2006 et snitt på 5,2 års utdanning på høyskolenivå. Selv om de arbeidet tilnærmet fulltid med sitt kunstneriske virke var inntekten herav kun kr 86 400 i snitt. Medianen, den typiske inntekten, var kr 38 300. Dette tilsvarer en timelønn på kr 28!

 

Visuelle kunstnerne taper også i forhold til andre kunstnergrupper. Gjennomsnittskunstneren tjente samme år kr 190 000, mer enn dobbelt så mye som billedkunstneren. Statsbudsjettet avslører en tilsvarende stor forskjell i rammevilkår: 700 millioner går til musikkformål, 1,2 mrd. til scenekunst, 343 millioner til visuell kunst. Bevilgningen til støtteordningene via Norsk Kulturråd bekrefter det samme mønsteret; scenekunst får 57 millioner, musikk 94 millioner, litteratur 123 millioner, visuell kunst 16 millioner.

 

Vi lever i en tid der det ikke synes som nødvendig å argumentere for viktigheten av kunst i samfunnet og profesjonell kunst som en undersøkende og idékritisk ryggrad i kunstfeltet. Politikere på både høyre og venstresida ivrer for kunst og kultur. Det er planer om et stort kulturbygg på Os, bystyret i Bergen har enstemmig vedtatt en offensiv kunstplan og i Oslo får Giske årlig øket budsjett til Kirke og kulturdepartementet. Men de store økningene tilfaller i stor grad nybygg og institusjoner. Kunstnerne sliter fortsatt med en inntekt som ligger langt under minstelønn ellers i samfunnet.

 

Flere og flere kunstnere arbeider som Rita Marhaug med uttrykk som ikke uten videre etterlater seg et salgbart produkt. Samtidig innebærer idealet om at god kunst skal være nyskapende at det ikke er enkelt å hente inntekter gjennom salg. Likevel forventes det at utstillinger med billedkunst skal ha gratis inngang. Bergen har godt over 200 kunstnere innen det visuelle området. Dette er en ressurs en bør ta vare på. En kan ikke forvente at kunstnerne skal fortsette å gi kunst som gave.

 

Kunstneraksjonen krever:

1. Reelt vederlag for bruk av kunst.

2. Økt bruk av de skapende kunstnernes arbeider.

3. En garantert minsteinntekt for alle yrkesaktive, skapende kunstnere der punktene over ikke gir rimelige arbeidsinntekter.

 

Program for aksjonen:

-          Utdeling av inntil 1000 bærenett med motivet ”Skal vi få vår lønn i himmelen?”

-          Performancen ”1000” ved Rita Marhaug.

-          Appell ved Trond Lossius.

 

Tid: Lørdag 22. november kl 11 - 12

Sted: Torgallmenningen, ved Sjøfartsmonumentet.

Arrangør: Bildende kunstneres forening Hordaland (BKFH)

 

Kontaktperson: Anne Skaansar, 480 89 678, anskaans@online.no.

Det er også mulig å kontakte Rita Marhaug, tlf. 415 11 780, Trond Lossius, tlf. 959 22 613 og styreleder for BKFH; Arne Rygg, tlf. 93 64 12 94.

 

 

Se http://kunstneraksjonen.no for mer bakgrunn og informasjon!

Side-alternativer